Köyümüzün 12. Geleneksel Şenlikleri 18 Mayıs 2014 Pazar günü yapılacaktır. Davetiye ulaşan ulaşmayan tüm köylülerimiz davetlidir.

İrtibat telefonları:
Lütfi Karacan : 0.532.365 43 61
Osman Urgancı : 0.539.823 72 25 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.
Anasayfa
Konyada Görülecek Yerler Nereleridir? Yazdır E-posta

Sille, Kilistra ve Çatalhöyük’ü görebilirsiniz. Mağaraların ve yükseklerde kayalara oyulmuş inziva odalarının bulunduğu Kilistra, Konya’nın 50 km güneybatısında

Sille, Kilistra ve Çatalhöyük’ü görebilirsiniz. Konya’nın sekiz kilometre kuzeybatısında, Toros Dağları’nın devamı olan ve halk arasında Takkeli olarak bilinen, sönmüş volkan krateri Küçük Gevale Dağı’nın eteğindeki vadide bulunan Sille’ye, Antalya karayoluna bağlanan, Beyşehir yolundan gidiliyor. Hıristiyanlığın Anadolu’da yayılmasıyla birlikte önem kazanan Sille’de, Roma dönemine ait kilise ve manastırlar var. Kayalara oyulmuş Hagios Khariton Manastırı ya da bir diğer adıyla Deyrieflátun’un (Akmanastır), Mevláná tarafından da zaman zaman ziyaret edilmiş olduğu biliniyor.

Sille’ye girer girmez, Bizans dönemine ait Aya Eleni Kilisesi’ni göreceksiniz. Kilise her zaman açık değil ancak içini görmeye değer.

1997’den beri kazıların devam ettiği, bakir bir doğanın içinde, mağaraların ve yükseklerde kayalara oyulmuş inziva odalarının bulunduğu Kilistra, Konya’nın 50 km güneybatısında. Yerel adı Gilissıra olan, sit alanı Gökyurt köyü, İncil’de anlatılan efsanelerde adı geçen antik Kilistra üzerine kurulu. Bugüne dek yapılan kazılarda, beş şapel, bir şaraphane, bir su sarnıcı, on karlık, bir seramik atölyesi, iki gözetleme kulesi, bir karakol, bir manastır grubu, bir şehir merkezi kazılıp temizlenmiş. Kral Yolu’nun tepeden görüntüsü de oldukça etkileyici.

Konya- Antalya güzergahında gidiyorsanız, eski yolu tercih edebilirsiniz. Konya’dan Antalya karayoluna çıkıp, Akören (Hatıp) istikametinde devam ederken, 34. kilometrede Hatunsaray kasabasına girmeden, köprüden sağa dönün ve ‘’Gökyurt köyü 12 km’’ yazılı tabeladan sapın. Yeni asfaltlanan 46 kilometrelik yol ise Antalya- Konya güzergahında olanlar ve Kilistra’yı görüp eski yoldan Konya’ya devam edecekler için uygun. Konya merkezden, şehiriçi çevreyolu bağlantısından, sağa Antalya yönüne sapın. 36 kilometre sonra Erenkaya köyünden sola dönün. 10 kilometre içeride, yol üzerindeki Kayalı köyünü de geçince, Kilistra’ya varılıyor.

Yaklaşık dokuz bin yıl önce, avcılık ve toplayıcılık yapan insanoğlunun ilk kez yerleşik düzene geçtiği Çatalhöyük’e (Her gün 08.00- 17.00 saatleri arasında açık. 0332 452 56 21) gitmek için iki yol var. Ancak ikisinde de, merkezden Çatalhöyük tabelası yok. Uzun yolda yanılma ihtimaliniz daha az. Konya- Karaman güzergahında, 30. kilometredeki İçeri Çumra’da Çatalhöyük tabelası var. Sola sapınca 45. kilometrede Çumra’ya, buradan Çatalhöyük levhalarını takip ederek, 12 kilometre sonra da ören yerine varılıyor. 36 kilometrelik kısa olan diğer yol, daha çok bilenler tarafından tercih ediliyor. Bu kestirme yolu bulmakta zorlanabilirsiniz. Saraçoğlu Mahallesi’nden devam ederek, Erler köyü ve Abditolu köyünden geçilir. Çatalhöyük’e en yakın köy olan Küçükköy’den sağa dönünce, beş kilometre sonra kazı alanına varılıyor. Mezopotamya ve Mısır medeniyetlerinden bile eski bir kent olan Çatalhöyük, 10 bin kişilik bir nüfusla, elli futbol sahası genişliğinde bir alana kurulmuş. Kazı alanından çıkarılanların çoğu Konya Arkeoloji Müzesi (Her gün 08.00- 12.00 ve 13.00- 17.00 saatleri arasında açık. 0332 351 32 07) ile Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergileniyor. Ancak ören yerinde, replikaların bulunduğu küçük müze de, kazı sırasında çekilen fotoğraflar ve varılan sonuçlar açısından görmeye değer.

 
< Önceki
Advertisement