Dernek Hesabı

 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.
Anasayfa arrow Haberler arrow Son Haberler arrow Şölenin Ardından
Şölenin Ardından Yazdır E-posta
Dernek başkan yardımcımız ve Manşet Gazetesi köşe yazarlarından Sayın Mehmet Gündoğdu köşesinde Şöleni değerlendiren bir yazı yazdı. Sayın Mehmet Gündoğdu'ya teşekkür ediyor ve yazısını burada yayınlıyoruz. Gökyurt (Kilistra) Köyü Kültür Şöleni ardından

Aylardır yeni adıyla Gökyurt, eski adıyla Gilisira (Kilistra) köyünün on birinci kültür şenliğine hazırlanmaktaydık. Geçtiğimiz Pazar günü köyümüzde yapılan ve çok sayıda davetlinin katıldığı şöleni yaparak yüzümüzün akıyla bu işi becerdik.

Konya'nın güneybatı kesiminde yer alan dağ köyleri her yönden ilginç yerlerdir. Buralarda tarih var, henüz bakir olan doğa var, folklorculara bol malzeme, fotoğrafçılara ya da ressamlara konu olacak güzel manzaralar var. Kısaca ne görmek isterseniz bu dağ köylerinde bolca bulunur.

Hem köyde hem köy dışında bulunan köylülerin tanışıp kaynaşmasını ve hasret gidermesini amaçlayarak bu şölenleri Kilistra (Gökyurt) Kültür ve Turizm Derneği organizesi ile düzenlemekteyiz. Bu duygular içerisinde buraları tanımayan yabancıların da buraları tanımalarına yardımcı olmaktayız. Derdimiz bu kadar da değil: Otantik ve nostaljik kültürümüzün bozulmadan yarınlara taşınmasına da köprülük yapmaya çalışıyoruz. En önemli derdimiz ise turizm açısından bâkir olan bu tarihi yurt parçalarının turizme açılmasına yardımcı ve ön ayak olmak..

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan şölen protokol konuşmaları ve yerel sanatçı Ahmet Özdemir konseri ile devam etti. Bu yılın Mevlâna yılı olması dolayısıyla sema gösterisi ile program renklendi. Sonuç olarak yorucu çalışmaların sonucunda organize edilen şölen başarılı oldu ve hedeflenen amaç başarıya ulaştı.

Yirmi yıla yakın bir süredir bu dağ köylerimizin sorunlarına dikkat çektik. Özellikle turizm açısından buraların bâkir olduğunu ve bu dağ köylerinde müthiş bir turizm potansiyeli olduğunu yazılarımızla, düzenlediğimiz gezilerimizle ve diğer çalışmalarımızla ilgililere duyurmaya çalıştık. Bugün gelinen nokta çok iç açıcı olmamakla birlikte iyiye doğru yol alıyor.

İncil'de adı geçen Lystra Höyüğü bu yörede bulunuyor. İlk İncil buralarda yazıldı. Dünyanın ilk kilisesi burada. Ünlü misyoner Paul'un geçtiği yolların bir kısmı halen sağlam olarak duruyor. Romalılar'ın büyük koloni kentleri burada. Kayadan oyma kilise ve mezarlar bu bölgede görücülerini beklemekte. Dünyanın en ilginç tarihi yerleşim yerleri yavaş yavaş tanınır oldu. Yazamadığımız daha pek çok şey buralarda tanınmayı, tanıtılmayı beklemekte.

Söylemek istediğim son söz: Kilistra ve bu yöredeki diğer antik yerlerin tanınması, tanıtılması ve turizme açılması için ilgililerden ilgi beklemekteyiz. Devlet eli olmadan çok fazla bir şey yapmak mümkün olmuyor. Bu tür sorunlar kişileri ve dernek çalışmalarını aşıyor. Bu yüzden yalnızca Kilistra antik kentinin değil bu yöredeki antik yerlerin devlet eline acil olarak ihtiyacı var. Devlet elinin buralara uzanmasını sabırla beklemekteyiz.

 
< Önceki   Sonraki >
Advertisement