Dernek Hesabı

 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.
Anasayfa
Şoray Uzun la Gökyurt ta 10 saat Yazdır E-posta
 

Okunma Sayısı : 2820


 

Yazarımız İsmail Detseli geçtiğimiz günlerde “Şoray Uzun Yolda” programının çekimleri için Gökyurt’taydı. Şoray’a memleketten ve köyden haberler veren Detseli oturdu Şoray’la geçen saatlerini yazdı. Zevkle okuyacaksınız.

Kanal 7 nin usta program yapımcısı 37 lik sarışın delikanlısı Türkiye de ve yurt dışında reyting rekorları kıran görüntü ve yaşam programları yapan Şoray Uzun ile geçen 10 saatimi ve o sevimli ama bir o kadar da mesleğinin gerektirdiği için yerine göre sert tavırlar takınan o ekranların şen ve güzel insanından bahsedeceğim.

Geçeni çabuk unuturum ama sanırım 10-11 haziran 2006 tarihleri idi Konya büyük şehir belediyesi basın bürosundan gazeteci arkadaşım sayın Hüseyin baş cep telefonumu arayıp abi memleket gazetesi yazı işleri müdürü hakkı beyden telefonunu aldım. İki gün önce gidip resimlediğim ve hayran kaldığım o tarihi (Gilistra) Gökyurt köyünden mişin hem de yazar şair ve tv ekranlarına da yabancı olmadığını öğrendim ve büyük sevinç duydum senin le önümüzdeki günlerde Şoray Uzun yolda programına köyünüzde bir çekim yapalım diyordu.

Ben şaşkınlığımı üzerimden çabuk atarak hay hay Hüseyin Bey yapalım dedim. Kısaca bana Gökyurt da gittiğini ve oralarda güzel resimler çektiğini benim köyümdeki ilginç yaşamdan ve tarihi yerlerin ihtişamından bahsederek buralarını Türkiye ve dünyaya tanıtalım dedi ve telefonu kapattı.

Benim o gece uykularım kaçtı sabah tekrar hakkı biçerden de işin aslını öğrendikten sonra hemen eşimi köyüme gönderdim orada bazı hazırlıklar yapmaları için de köy muhtarına. Ve bacanağımın damadı olan köylüm Sayın Abdullah dönmeze durumu anlatıp teyzesini yani eşimi gönderdiğimi onunla beraber bazı hazırlıklar yapmalarını rica ettim meğerse onlarda bu programın müdavimleri imiş.

Artık Hüseyin baş beyle günlük telefon görüşmesi yapıyor ve işleri organize etmeye çalışıyorduk. Hüseyin Bey bana Şoray uzun un organizatörü Muhammet Hanefi beyin cep telefonunu verdi ve onunla irtibata geçmemi önerdi ben kendisine çekimlerde onunda köyümüzde bulunmasını rica ettim inşallah dedi.

Biz artık Muhammet Bey ile irtibatlaşıyorduk bana 16 Haziran Salı günü sabah saat 08 de Selçuk otelde buluşup köye gidip çekim yapmamızı önerdi olur dedim. Çekimden bir gün evvel köyümün ileri gelenlerine de durumu haber verip bu işin büyük yankı yapacağını söyledim baktım ki onlar benim gibi düşünmüyor bu işe pek sıcak bakmıyorlardı. O üzüntü ile Hüseyin beyi veya Muhammet Hanefi beyi arayıp çekimden vaz geçtiğimizi kabul görmediğimizi söyleyecektim. Son anda vaz geçtim bir başka köylüme gittim o bu durumu  çok olumlu buldu ve hemen köyümüzün dernek başkanına haber verip benimle buluşmasını sağladı.

Dernek başkanı sayın Ragıp Kadıoğlu bey hemen aracı ile geldi yapılacak işleri alınması lazım olan malzemeleri alalım bu işi gerçekleştirelim dedi ve o gün tesadüfen Konya da olan köyün muhtarını da bulup görüştükten sonra belediyeye vardık Hüseyin bey ile görüştük abi İsmail bey bu işleri biliyor Muhammet beyle görüşüyor sizin köyün çekimi yarın yapılacak bende bunca işim arasında İsmail ağabeyimin isteğini kıramadım bende geleceğim inşallah dedi.

Ayrıldık ben ertesi gün sabah saat 7 30 da Selçuk otelde idim.

Baktım benden evvel gelmiş birçok gazeteci ve haberciler vardı lobiye oturdum, bir ara asansöre baktım elinde iki takım elbise ile Şoray uzun indi hemen yanına koştum, Şoray Bey ben İsmail Detseli bugün beraber çekim yapacağız dedim. Tamam, abi gel kahvaltı yapalım dedi ben tok olduğumu söyledim abi kahvaltı yapıp ineyim inince burada fazla eğleşmeden hemen yolumuza gidelim diye beni sıkıca tembihledi. Bu arada Muhammet beyi de telefonla arıyorum ama yüz yüze görüşmedik birbirimizi tanımıyoruz.

Ama Muhammet Bey telefonu çaldırınca bana doğru gülerek geldi ve hoş geldin İsmail abi dedi hoş beş ettik bu arada Şoray beyde indi yanında kameramanı Eyüp Ensari bey de vardı. Etraftan tanıyanlar Ooo Şoray Bey falan diyenlere pek rağbet etmeden bizi köye götürecek olan ve otelin kapısında bekleyen minibüse Hüseyin baş kardeşim Muhammet Hanefi Bey Şoray Bey ve ben bindik. Şoförümüz Hasan usta bir çeviklikle hareket etti ve 15 dakika sonra Antalya çevre yolu yayla pınar geçidi avcan tesislerinde idik. Minibüsün arka koltuğu yatak haline getirilmiş her türlü meyve suları çikolata ve sakızlarla bezenmiş bir çerçi köşesi Şoray uzun arka koltuğa uzanıp yatıyor o ekranlarda cıvıl cıvıl olan usta yapımcı kimse ile muhatap olmuyor gayet katı kuralcı sert mizaçlı bir Şoray.

Eğer bir şey soramaya kalkarsan organizatörünü işaret ederek onunla konuşun bana sormayın diyor. Yarım saatlik yola gidecek kadar zaman içinde bile arka koltuğa yatıp kimseyle muhatap olmuyor. Oradan ayrılmadan yakıt ikmali yapılırken köydeki çekimlerde yaşanabilecek olumsuzluklardan bahsedip korkularımı dile getirdim. Muhammet Bey böyle bir usta yapımcıya programı şöyle yap böyle yap diyemeyiz ama beninde köyümün insanlarının ve hanımlarının katı kuralcı olduklarını iyi bildiğimi. Ufak bir laubali harekette bizi tersleyebileceklerini programın iyi olması için bunlara dikkat etmemiz gerektiğini kendi aramızda konuşurken bizi dinlemekte olan usta yapımcı korkmayın ben adamların ve halkın durumuna göre program yaparım ben işimi bilirim hiç endişeniz olmasın dedi.

Köye vardık köyde bizi öyle fazla bir karşılayan olmadı çünkü tam Haziran ayı işlerin yoğun olduğu aylardan dı. Halk odası diye tabir ettiğimiz köyümüzün muhtar odasının önünde yorgunluk çaylarımızı yudumlarken bizimle çekim yaptıracak olan botsa) Güneydere köyünden Konya daki arkadaşlarla da irtibat kurmaya çalışıyorduk. Köyde aradığı kalabalığı bulamayan değerli kardeşim gazeteci Hüseyin Baş çekimler fiyasko olacak diye çok korktuğunu yüz hatlarından belli ediyordu. Ona müsterih olmasını gerekli hazırlıkları yaptırdığımı evvel Allah ın izniyle çok güzel bir program çıkaracağımızı söyleyip rahatlamasını sağladım.

Oradan çekimlere başlamak için topraktan yapılmış yuvarlak bir sini gibi şekil verilmiş evlerin duvarları içersine önceden yapılmış ocağın içersine itina ile yerleştirilen dibleki tabir edilen toprak sac üzerinde harlı ateşte bazlamanın nasıl yapıldığını ilk defa çektik. Burada köyümün akıllı ve kibar benimde akrabalarım alan hacı teyzelerle de köyün yaşamı ve çalışmaları hakkında konuşmalar yapıldıktan sonra yöresel yemeklerin tarifinin yapılmasına ve yenmesine geçildi. Bu işleri de daha evvel köye gidip orada hazırlıklarını tamamlayan eşim Esma Hanım yapacaktı.

Bu arada dernek başkanımızın muhterem eşi ve kayın validesi benim kızım gelinim ve başkanın bir akrabası kızımızda yöresel giysilerle çekim yerine geldiler. Eşim yaptığı yemekleri tarif ederken Şoray Bey eşime kaç çocuğunu olduğunu sordu eşimde Şoray ı diğer programlarında daima izlerken bazı konuşmalarından hicap duyduğu için. Ben bilaveletim yani çocuğum yok deyiverdi.

Sonrada 7 çocuk annesi olduğunu öğrenen Şoray teyze ne olur kamuoyunu yanıltma diyerek espriler yaptı. Çekimler sırasında ve ara dinlenmelerinde fazla kimse ile laubali olmayan usta yapımcı çekimlerde dışardan müdahalelerle de sert tavrını koyarak lütfen hariçten gazel okunmasın diye programın formatı üzere insanları ikaz ediyordu. Çekimler sırasında her programda yaptığı esprilerini bir biri ardına sıralıyor çekimler güzellik katıyordu

Oradan köyün konumu itibarı ile çok taşlık ve yüksek bir hüyüğün tepesinde oluşu traktör ve hayvanların iş gördüğü bu arada köyümüze rampalardan ve kayalardan iniş çıkışların da zorluğu gözden kaçmıyordu. Bu görüntüleri de çektikten sonra bunca emsali görülmemiş çokluktaki mağaraların bu yörede bulunması Şoray beyi çok etkiliyor bazen dalgınlaşıp gidiyordu. Dinlenme aralarında yöre hakkında bizlerden bilgi alırken erken Bizans dönemine ait yaşamların geçtiği bu1700-1800 yıllık bir tarihin yaşanmışlığını duymak onu hayli duygulandırıyordu. Esasen benim köyümün tarihi yerleri ve kış mevsimi olsa düğün gelenekleri arkadaş barhanaları ve çeşitli yöresel oyunların oynanması ile günlerce çekim yapılabilecek bir yer olduğunu. Ama zaman darlığından çekimlerin kısa tutulduğunu bilmenizi isterim. Şoray Bey aslını merak edip soran meraklılara, Akşehir kökenli biri olduğunu ancak dedelerinin Bulgaristan’a gitmesi ile orada doğduğunu söyleyip bir Ana dolulu olduğu imajını veriyordu. Oradan zamanın çayırlardan tırpan yani kosa ile ot biçip bizim tabirimizle burma yapma zamanı olunca onların çekimi için yakınlardaki ahmatlar denen yerdeki çayırlarda ot biçmeyi. Kosa çekiçlemeyi (bir nevi tırpanı bilemek) at ve eşeklere bu yükleri sararken onları nasıl ıhtırdığımızı (yatırmak) otu nasıl burma yaptığımızı ve merkep ve atlarla nasıl köye taşıdığımızı görüntüleyip artık tarihe ışık tutmaya gelmişti sıra.

Bir ara bana Şoray Bey İsmail abi sen bu köylüsün elbette buranın bütün işlerini iyi bilirsin ama senin giyim kuşamın bu işleri yapmaya ve görüntülemeye şimdi müsait değil biz köylülerle bu işleri çekelim senin bana tarihi anlatacağın yer var diyordu. İşte o tarihi yerin ve kazıcıların arkeologların dünyada eşi olmadığını söyledikleri köyümüzde adı sandık kaya olarak bilinen ama tek kayadan oyma dışı ve içi tam bir haç istavroz şeklini andıran şapel tabir edilen kayanın kilisenin başında idik. Ve burada bildiğim araştırdığım ve duyduklarımı kazı yapan arkeologlardan öğrendiklerimi birleştirip Şoray beye buranın geçmişini anlattım.

Geç kaldık diyerek daha köye bir daha geri dönmeden hemen aracın gelmesini fırsat bilip araca bindik ve Botsa) güneydere köyüne geldik orada çekimlerden sonra bir ufak kahvaltı diye ısrar eden köylünün evine oturduk ben abdest aldım ayrı bir odada namaz kılarken yanıma Şoray Bey geldi ben namazda iken şöyle espri yapıyordu İsmail abi namaza bizden evvel kaçmış ve başlamış ama biz ondan evvel kılarız. Nasılsa biz seferi kılıyoruz diyerek acele eda ettiği öğle namazından sonra köyden ayrılmadan ikindi namazını da Muhammet Hanefi ve kameraman değerli kardeşim Eyüp Ensari de namazlarını eda ediyorlardı. Bu durum beni çok memnun etmiş onlara karşı muhabbetim artmıştı. Botsa da bize refakat eden Mehmet akif uğurlu kardeşime ve Botsalılara teşekkür ederim.

Burada bir şeyden daha bahsetmek isterim sayın organizatör Muhammet Hanefi ye ben, terbiyem gereği birkaç defa Muhammet bey diye hitap edince o gönlü ve yüreği ferah insan bana İsmail ağabey bana öyle bey falan diye hitap etmene gerek yok beni utandırıyorsun diye mütevaziliğini gösteriyordu.saat 17 30 gibi Güneydere botsa dan ayrıldık saat 18 Konya da idik onlar sızmaya gideceklerdi ben müsaade istedim ve evimde kaldım çekimlerin yayınından üç gün önce Muhammet Hanefi beni arayıp abi 27 haziranda köyünüzün çekimleri yayınlanacak demesi büyük incelikti. Ayrıca yayından sonra tekrar arayıp çekimlerin güzel olup olmadığını sorması ve bana abi şoray yanımda bundan sonra İsmail Bey kendine iyi baksın bizim reklâmımız onu çok gezdirir diyordu doğru söylemiş. Çünkü yurt içinden ve yurt dışından aldığım tebrikler Konya mızın içersinde çarşı pazarda şahsıma gösterilen büyük ilginin Şoray uzun yolda programının ne kadar reytingli ve seyredilen bir program odlunun işareti idi. Teşekkürler ŞORAY UZUN Yolun uzun açık ve sağlıklı olsun bende sizin gibi star ları ve usta yapımcıları buldukça köyümü tanıtmaya devam edeceğim. İşte Şoray uzun ile sabah 08 de başlayıp akşam 18 de biten 10 saatin bir panaroma sı.

Bir olayı da sizinle paylaşayım 27 Haziranda yayınlanan Gökyurt belgeselinden sonra 28 Haziran Pazar günü köyüme gelen bir Hıristiyan papazının İsmail Detselinin gösterdiği kiliseyi bana gösterin İsmail Detseliyi bulun bana anlatsın burayı iyi tanıtırsanız İzmir efesi sollarsınız Hıristiyanlar burada hacı olurlar demiş


   
Beğendim... (460)

Okuyucu yorumları  
 

Ortalama Üye Değerlendirmesi

 


Yorumunuzu ekleyin
İsim
E-mail
Başlik  
Yorum
 
Kullanımdakı İşaretler: 600
   Daha sonraki Yorumlar hakkında beni haberdar et
  Mathguard güvenlik sorusu:
T52     6F9   
 D  6  D   LJ6
 5  BEI  TSM   
 2  P   T  9TT
 R     IDW   
   
   

Gönderilen yeni yorum yok



mXcomment 1.0.9 © 2007-2022 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Önceki   Sonraki >
Advertisement