Dernek Hesabı

 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.

Giriş Formu


Parolamı unuttum?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

İstatistikler

Üyeler: 8769
Haberler: 230
Web Linkleri: 7
Ziyaretçiler: 438587223
Anasayfa
Çetnevir Yazdır E-posta
 

Okunma Sayısı : 5101


Katkılarından dolayı Sayın Mehmet K. Gündoğdu'na teşekkür ediyoruz.
Kızevi, kuruyemiş, meyva ve çeşitli yiyeceklerle büyük bir tepsiye hazırladığı çetneviri süsler ve oğlan evine gönderir. Oğlanevi bu çetnevire “Gölle” denilen haşlanmış buğdayı da ekleyerek; hafta sonu damat, yakınları, arkadaşları oğlan evinde toplanarak eğlenceler eşliğinde çetneviri yerler. 

Geleneksel Konya düğünlerinin aşamalarından biri de “Çetnevir” eğlenceleridir. Bu eğlenceleri “Samah” ya da “Zaman”la karıştırmamak gerekir.

Bir anlamda Avrupalı’ların bekarlığa veda partilerine benzetebiliriz çetnevir eğlencelerini. Bu eğlencelere geçmeden önce çetnevirin nasıl hazırlandığını, özelliklerini kısaca anlatıverelim.

Kızevi, kuruyemiş, meyva ve çeşitli yiyeceklerle büyük bir tepsiye hazırladığı çetneviri süsler ve oğlan evine gönderir. Oğlanevi bu çetnevire “Gölle” denilen haşlanmış buğdayı da ekleyerek; hafta sonu damat, yakınları, arkadaşları oğlan evinde toplanarak eğlenceler eşliğinde çetneviri yerler. Göllenin içine saklanan veya genellikle sağdıca önceden verilen alyans yüzük; sağdıç tarafından damadın parmağına takılır, çetnevir eğlencelerinde konuklara; “Yeme içme serbest, cebe koyma yok” denilerek şaka yapılır. Bazen şaka olsun diye konukların ceplerininin arandığı, konukların ceplerine gizliden küllük, yemiş kabukları, konulduğu da olur.

Gelelim şimdi çetnevir eğlencelerine. Bu eğlenceler için çalgıcılar tutulabilir ya da kaset dinlenerek eğlenilir. Oyunlar oynanır, hep bir ağızdan türküler, şarkılar söylenir. İşte bu eğlencelerin içine arasıra komik oyunlar da serpiştirilir. Yazımızın ana konusu işte bu komik ve eğlenceli oyunlardır. Halk arasında bu geleneğe “oyun çıkarma” denir.

- Çetnevir Eğlencelerinde Oyun Çıkarma Örnekleri

* Birinci örnek: Oyun çıkaran kişi konuklardan birini karşısına alır. İki tencere getirilir. Tencerenin birinin tabanı gizlice sıvanmıştır. Tabanı isli tencere karşıdaki kişiye verilir. Oyun çıkarıcı: “Ben ne yaparsam, sen de aynısını yapacaksın” der. Tencereler alınıp isli tabanı karşıya gelecek şekilde tutulur. Oyun çıkarıcı ellerini tencere tabanına sürer sonra ellerini yüzüne gözüne sürer. Karşıdaki kişi de aynı hareketleri yapar, ama yüzünün gözünün islendiğinden haberi yoktur. Oyun, karşıdaki kişinin yüzü gözü iyice isleninceye kadar sürer. En son yüzü gözü islenen kişiye ayna tutularak isli yüzü gösterilir.

* İkinci örnek: Oyun çıkarıcı bir bardağa su doldurup, konuklara tek tek sorar: “Bardağın üstünde ne var, altında ne var?” Her konuk yanıtını oyun çıkarıcının kulağına fısıldar. Bilenler ayrılır, bilmeyenlere komik cezalar verilir. Sorunun doğru yanıtı: “Üstü bismillah, altı elhamdülillah”tır.

* Üçüncü örnek : Oyun çıkarıcı herkesi namazda secde edercesine ve gözlerini kapattırarak başlarını yere koydurur. “Ben seslenmeden gözünüzü açmayın. Herkes aramızda kaz var diye bağırsın” der. Herkes gözü kapalı olarak başını yere koyar ve bağırmaya başlar. Bazıları gözlerini açarak doğrulur ama bağırmayı sürdürürler. Gözlerini açmayanlar ise bağırarak uzun süre öylece kalırlar. Dolayısıyla kaz yerine konularak eğlenilirler.

* Dördüncü örnek: Oyun çıkarıcı, konuklar arasından bir gönüllü çağırır. Kendisi üfürükçü kılığına girer. Başının üstüne içi su dolu bir tas bağlar. Başın üzeri tas görünmeyecek şekilde örtülür.Gönüllü, hasta rolü oynar ve “Ağrım tuttu” diyerek kıvranmaya başlar. “Şuraya yat da seni okutalım” diyerek, hasta rolü oynayan gönüllüyü sırt üstü yere yatırırlar. Üfürükçü rolünü üstlenen kişi gelir, okur ve üfler. Tam ayağa kalkıp gideceğinde başını eğerek tastaki suyu, yerde yatanın üzerine boşaltır. Yerde yatan sırılsıklam ıslanmış; ne olduğunu anlamaya çalışırken, konuklar makaraları koyuverirler.

Bu komik oyun örnekleri sayılmayacak kadar çoktur ve her yeni çetnevir eğlencesinde yeni yeni oyunlar çıkarılmaktadır. Ancak günümüzün apartman yaşamı böyle eğlencelere, patırtı kütürtüye ne ölçüde uygun olur? Bu tartışılabilir. Ama apartman yaşamı pek çok geleneğimizi silip süpürüyor. Bu da bir gerçek. Ve o metal sesler çıkaran klavyeler falan böyle eğlencelerde, düğünlerde tangır tungur ettikçe ne müziğin eski tadı kalıyor, ne de eğlencelerin.

Siz siz olun bu gerçekleri sakın gözardı etmeyin, olur mu? Aksi halde çok şeyleri daha unutup, kaybedeceğiz haberiniz olsun?


   
Beğendim... (648)

Okuyucu yorumları  
 

Ortalama Üye Değerlendirmesi

 


Yorumunuzu ekleyin
İsim
E-mail
Başlik  
Yorum
 
Kullanımdakı İşaretler: 600
   Daha sonraki Yorumlar hakkında beni haberdar et
  Mathguard güvenlik sorusu:
SJQ     W    
 J  M  65  M9E
K5X  NBJ  4    
G   S   1  89B
CE8     5W1   
   
   

Gönderilen yeni yorum yokmXcomment 1.0.9 © 2007-2022 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
Advertisement