Dernek Hesabı

 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.
Anasayfa arrow Ünlülerimiz arrow Cıblak Alisi
Cıplak Alisi Yazdır E-posta

Katkılarından dolayı sayın İsmail Detseliye teşekkür ediyoruz

 

GİLİSSİRALI AŞIK ÇIPLAK ALİ

 

Aslen kökü botsalı olup  halen oranın kütüğünde kayıtlı olan Aşık çıplak Ali merhum,

köyümüzün tanınmış simalarından nüktedan, bade aşığı, gözünü budaktan sözünü dudaktan esirgemeyen bir adam vardı adı da aşık çıplak Ali idi ben onun son zamanlarına yetiştim ve kendisini iyi hatırlıyorum ve bazı nükteli sözlerin de hatırladığım vakidir.

Bizim akrabamızdı merhum Ali emmi benim annemin amca kızı olan Ayşe yengem ile evli idi Ayşe yengem meşhur maryalı oğullarından deli Abdurrahman dedemin  (zümbül mevlüdü hoca dedemin babası) en büyük oğlu Salih amcamın iki kızından büyüğü olan Ayşe yengem Çıplak Ali emminin hanımı idi ikinci kızı da topal seyit merhum Murtaza’nın babası onun eşi Murtaza’nında anası Kerziban karı idi.

Gelelim Ali emminin bize aktarılan bazı nükteli şiirlerine ve sözlerine bizim harman komşumuzdu merhum ali emmi annemle emmi çocuğu olan Ayşe yengemlere de evimiz yakın olduğu için çok oturmaya giderdik onun için merhum karı kocayı iyi hatırlıyorum merhum çıplak Ali amca 1963 veya 65 yıllarında vefat etti Konya da. 1950 li yıllarda biçerdöver yok, savurmalı makineler yok traktör yok, orakla işleyerek harmana merkeplerle çektiğimiz buğday ve arpa saplarını aylarca öküz veya atlarla düğen sürüp tınaz yapardık sonrada onları gece ılgıt esen gedavet rüzgârı ile savururduk saman boşa girmesin diye gündüz poyraz yeline savurursak deli esen yel samana zayiat veridi. İşler çok ağır ürün az kaldırdığımız hasat kendi boğazımıza ve yemler samanlarda hayvanlarımıza ancak yeterdi çünkü çok mal taşırdık Bir sene harmanda gece gedavet rüzgârını haftalarca bekledik esmedi. Nihayet bir sabah kalktık Ali emmi ey komşular beni dinleyin bu rüzgâr nasıl eser biliyor musunuz? Herkes kendisini dinliyor ve yine nükteli bir laf edeceğini bekliyordu. Yönünü köye doğru çeviren merhum Ali emmi ev komşuları olan koca hacca adındaki şişmanca bir hacca yengemiz vardı ona seslendi gızzzz goca hacca dedi. Kadın tabi duydu onun sesini eyyyy Ali ağa ne den (ne diyorsun) dedi haftalardır bekleriz gedavet esmiyor Allah aşkına güneşe karşı bir işede şu rüzgâr esiversin millette harmanını savursun dedi. Sabahleyin sığırlar otlamaya giderken esen gedavet rüzgarına inek gedavet,i derlerdi  Ali emmi hacca yengeye onun için bu espriyi yapıyordu. O ne kadar hoş sohbet iyi niyetli birbirini kırmayan hoş görülü insanlardı. Hacca yenge merhum get hay köpek benim işememle  ürüzgarmı eser diye kızgınlığını gösterdi.Komşular bu söz üzerine Ali emminin yanına gelerek esprinin özetini sordular. Oda şaka ile karışık zaten hacca yı kızdırdık nedenini bilirim amma onu da söylesem gider ona söylersiniz goca hacca beni evime de koymaz dedi.

Yine eskiler anlatırdı. köyümüzde ak eminin Omar (Ömer) diye biri vardı rahmetli ona bir kız alacaklarmış kumrallı mahallemizden 4-5 kilometre uzakta bir köy alacakları o kıza da bambili şerifi derlerdi. Çok muhterem iyi bir hanımdı merhume Ömer amca merhumda iyi insanlardı Ben iyi hatırlarım zaten Şerif yenge daha 75 80 li yıllarda vefat etti Allah rahmet eylesin ikisine de. Şiddetli bir kış günü imiş gelini Kumrallıdan biraz geç almışlar tabi kış günü günler kısa olunca köyümüzün yakınına kadar atlarla gelmişler. Üç pınarlarda durup kardan biraz mola vermişler. İçlerinden birisi eee Ali ağa sözün sırası geldi hadi bir iki deyiş söyle demişler. Ali emmi köye doğru bakarak şunları mırıldanmış:

El ile olurmuş düğün

Öğün çıplak omar (ömer) öğün

Gelin yaban köyden geliyor

Karanlığa kaldık böğün (bugün)

 

İşte geldik üç pınara

Çağırın çıplak omara (ömer e)

Feneri yaksın da gıvrasın (dolansın)

Damat beğ başpınara deyivermiş ve gelini getirmişler Ali emminin aslı sanırım botsalı idi yanılıyorsam bilenler lütfen beni aydınlatsın

Bu Ali emminin kızı bacak Şevket in hanımı Emin dudu yengem de âşıktı oda böyle nükteli ve vurgulu şiirler irticalen söylerdi ondanda bazı derlemeler yapmaya uğraşacağım saygılarımla şair ve yazar İsmail Detseli

Not: Çıplak Ali hakkında torunu emin abladan daha çok şeyler öğrenebiliriz.

 

 
Advertisement