Dernek Hesabı

 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.
Anasayfa arrow Sizden Gelenler arrow Delikanlı oyunları
Delikanlı oyunları Yazdır E-posta
 Katkılarından dolayı Sayın İsmail Detseli'ye teşekkür ediyoruz..
 
Delikanlı Oyunları

 

Köy delikanlılarının oynadığı eski oyunlar

1-     tana oynamak 5-6 delikanlı ellerine düz ve tutmaklı taşları alırlar yuvarlak bir taşı 8 -10 adım uzağa dikerler biri bekçi olur öbürleri yuvarlak taşa ellerindeki taşları atarak vurmaya çalışırlar eğer vuramazlarsa attıkları taşlarını almak için çabalarlar kim o ebeye (bekçiye) yakalanırsa o ebe olurdu.

2-     Çelik çomak oyunu vardı.

 İki ve ya dört kiş eşleşip oynayabilirdi. Misal beş yüzde binmek derlerdi beş yüz sayısını kim önce yaparsa öbürünü yenmiş sayılırdı ve çeliği çeler gittiği yerden yenen yenilenin sırtına biner çelik çelinen yere kadar getirirdi.

3-     Çırakma oyunu vardı 5-6 arkadaş yine bir ebe olur ve 3 ayaklı bir ağaç parçasını uzak bir yere dikerek ellerinde değneklerle ona isabet ettirmeye çalışırlar ve ebe tarafından sırtına veya her hangi bir yerine temas edilince ebe o olurdu.

4-     Bandık oyunu vardı.

Yine 6-7 arkadaş halka şeklinde dizilirdi.herkes kendi duracağı yeri değneği ile yuvarlak şekilde çizer kendi yerini belli ederdi Ellerinde değnekleri ile bir başka değneği birbirlerine atarlar ve atılan sopası ile o değneğe vurur onun gittiği yerden alıp gelinceye kadaronun durduğu çizginin içini kazarak ona büyük bir eziyet ederler ve onu o çukura gömmek için uğraşırlardı değneği yakalayıp gelen herhangi  birisini kendi çizgisi içine varmadan yakalayabildimi o ebe olurdu.

Bundan başka geceleri baranalar da oynanan erkek oyunları vardı.

Fincan veya (yüzük oyunu) tura oyunu vardı tura oynamak için kaç kişi varsa oyuna katışacak ortaya otururular ellerini birbirinin boynuna koyup yüzün koyu eğilirler. Bir kişi elinde ucu bağlanmış bir büyük havlu ile çevrelerinde dolanır havluyu kimin arkasına bırakırda onun haberi olmazsa dolaştığı zaman onu havlu ile dövmeye başlar taki o toplumda bir yer bulup oturuncaya kadar sonra o ebe olur.

Yüzük (fincan) oyunu eğer oturulan evde 12 tane fincan varsa fincan ile yoksa düzenli oyulmuş ceviz kabuğu ile oynana bir oyundur.

Fincanlar veya ceviz kabukları bir çay tepsisine yüzün koyu kapatılır. Birini altına bir yüzük saklanır 5- kişi bir taraf olur misal 5 kişi bir taraf olur az veya daha çokta olabilirler taraflar.

Marifet yüzüğü tek hamlede bulmaktır. Şayet bir tahminde bulamaz ise son üçte bulacaktır bunların arasında bulur ise kaç fincan varsa o sayı olarak karşı tarafın hanesine yazılır. İlk anda bulunursa bulanın hanesine yazılır misal yüz sayısında oyun bitecek denir kim önce yüz sayısına erişirse o galip sayılır ve yenen taraf yenilen tarafa part diye adlandırılan şu aşağılayıcı beyitleri söylerler. Bununda iyi söyleyen ustaları olurdu.

 

 Örneğin

 

Söğütlüde bit bitlenir

Çürüğünü ardına yüklenir

Eve gelirde yiğitlenir bilin oynan bilme neynen

Kim derlerse o adama örnek desteli gilin pis mundarı derdi

 

Çam ağacı dallanmadan

Dalı budağı sallanmadan

Eğilde yüzünden öpeyim

Sakalın çıkıp yüzün kıllanmadan

 

Çam ağacı kabamı olur

Hem kürek hem yabamı olur

Erkek adam gebemi olur

Bilin oynan bilmen neynen devam eder

 

Ocak başının minderi

Öldüm dönderi dönderi

Köyün yüz karası

Evin pis mundarı

Bilin oynan bilmen neynen diye devam eder ve bunlar ile eğlenirdik sonra kavrulmuş sele sele mısır patlağını yerdik bazen de pişmani veya arabaşı yerdik kışlarımız böyle geçerdi

 
Advertisement