Dernek Hesabı

 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.
Anasayfa arrow Hikaye ve Masallar arrow Yılan Pınarı
Yılan Pınarı Yazdır E-posta

Sayın İsmail Detseli'ye katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz.

Köyümüzde Alisumas Dağı olarak bilinen dağın tam batı zirvesine yakın bir yerinde, bir kaynak pınar daha var. Onun adı da Yılan Pınarı.. Bu pınarın dağın zirvesinden süzülüp gelen bir kaynak suyu olduğu, belli bazı kurak seneler bu pınarın kuruduğunu görürdüm, ama insanı da asla susuz bırakmaz, yine içecek kadar su bulunur.

Neden yılan pınarı?
Bir yaz günün sıcağında bir avcı bu dağda (Alisumas) avlanmaktadır. Bir yılan çıkar karşısına ve avcıya dikkatle bakar. Avcı aslında yılanı öldürmeye niyetlidir ama o yılanın masum ve dikkatli bakışından etkilenir, "hadi yılan seni acıdım ve canını bağışladım çünkü çok susadım onun için aşağıda akmakta olan çaydaki suya inmem lazım" der.

O çoban yılanı her halükarda öldürebilir, çünkü elinde silahı vardır. Ona silahını nişan alıp patlattığı zaman, yılanın kurtuluş şansı yoktur. Yılanda manyetik bir çekim gücümü var ne ise, ona atılan saçma ve kurşun mutlaka isabet ediyor ve yılan ölüyor. Bunu bende  köyde iken çok denedim.

Neyse yılan avcıyı yan gözle takip ederek yanından uzaklaşır. Biraz sonra yine sürünerek adamın yanına gelip avcıya bakmaya başlar. Avcı yılanın bu durumundan şüphelenip ayağa kalkınca, yılan sanki "beni takip et" dercesine buna bakarak batıya doğru ilerliyor. Avcı da peşinden gidiyor ve yılan avcıyı nihayet bu kaynak pınarın yanına kadar getirip gözden kayboluyor. Ondan sonra bu pınardan suyunu içen avcı köylülere bu olayı anlatınca bu suyun olduğu yerin adı da "Yılan Pınarı" olarak kalıyor.

Pınara varıp gelen çoban avcı gibi köylüler buranın su tutma hacim yerini biraz daha genişleterek düzenleyip, suyun daha fazla birikip, daha çok kurt kuş ve insanın faydalanmasına vesile oluyorlar. Buda Yılan Pınarı efsanesi.

 

 
Advertisement