Dernek Hesabı

 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.

Giriş Formu


Parolamı unuttum?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

İstatistikler

Üyeler: 2962
Haberler: 230
Web Linkleri: 7
Ziyaretçiler: 406679918
Şuanda 2 misafir bağlı
Zeybekler Sülalesi
 

Okunma Sayısı : 3989


Köy ceridesine (kayıt defteri) bakınca oradaki esamileri daha başka anılıyor, Elkaranlı oğulları diye kayıtlılar ama benim bildiğim ve herkesin bildiği köydeki isimleri Zeybekgil.

İsmail DETSELİ - 10 Haziran 2007Yorum Yaz... Beğendim... (430) Devamını Oku...
Ramazan'ın ardından

23 Eylül 2009 Çarşamba
İsmail Detseli’nin Memleket Gazetesi’ndeki yazısı.
Ah o eski Ramazanlar:
Eskiden beridir Anadolu’muzda Ramazan ayının atmosferi bir başka olur. Tabii Konya’mızda ve civar dağ köylerinde bu Ramazan’a yaklaşım bir başkadır.

 
Yılan Pınarı

Bizim köyümüzün yüksek ve efsanevi bir tarihe sahip olan Alisumas Dağının zirvesine yakın olan bir pınarın efasnesini anlatacağım bu yazımda.
İsmail Detseli
Yazının devamını okumak için bu linki veya Hikaye ve Masallar bölümümüzdeki ilgili yeri tıklayabilirler.

 
Teke Pınarı
Alısumas Dağı'ndan bir diğer efsane. Teke Pınarı.. Hikayeyi okumak için bu linki veya Hikaye ve Masallar Bölümünden Teke Pınarı butonunu tıklayabilirsiniz.
 
Hasret Şiiri

GİDESİM GELDİ

Yıllardır ayrıyım Gökyurt köyünden
Çok özledim bir gün gidesim geldi
Köy içinde yaren ahbap dolaşıp
Eş dostuma bir selam edesim geldi

Sayın İsmail Detseli'nin şiirni okumak için bu linki tıklayınız veya Sizden Gelenler Bölümünü ziyaret edinizi

 
Eski yaz günü Ramazanları
 

Okunma Sayısı : 1968

Yazın, Ramazan ayında, köylüye tellal vasıtası ile ilan edilir. "Heyyyy ahali!! herkes evinden birer kap getirsin. Mevlitlerin Kuyusundan veya Ardıç Altı Sarnıcından kar çıkarılıp dağıtılacak!!" derdi tellal. Ya bekçi Sarı Mehmet olarak bilinen emmi inerdi kuyuya, ya da Yuvalak Ahmet Emmi merhum inerdi dağıtıcı olarak. İsmail Detseli'den Yakın Tarihten Anılar bölümünde..

Yorumlar (1) Beğendim... (400) Devamını Oku...
Gezdik Gördük
Baki  Kalan Bu Kubbede Bir Hoş Sadâ İmiş..
03-Ağustos-2009 Pazar günü, arkadaşım Ali Kadıoğlu ile, çocukları da alıp köyümüze pikniğe gittik. Gezdik, top oynadık, suda üstümüzü batırdık, yedik içtik, ziyaretimizi yaptık ve geri döndük.. Yaşadıklarımızdan geriye bu yazı kaldı. Onu da sizinle paylaştık.
 
Maryalıların Apalak
 

Okunma Sayısı : 2227

Gilissiralı Maryalılar’ın Apalak,
Meşhur Deli Abdurrahman'ın oğlu...
Onun adı Abdullah’tı. Köylüleri ona kısaca Apalak diye hitap ederlerdi. Çok cesur, vurup kırıcı köyünü ve düşkünleri savunucu, hakka hukuka riayet eder kimsenin hakkını yemez kimseye de hakkını yedirmezdi.

Yorum Yaz... Beğendim... (436) Devamını Oku...
Köyümüzün Sarnıç, Kuyu ve Pınarları
Bu sarnıçların bilhassa yaz günlerinde ve akarsuların bulunmadığı yerlerde önemi çok fazla idi. Köy etrafındaki sarnıçlar genelde yaz günlerinde mallarını sağarak kışlık katık, yağ, peynir almaya çalışan hamarat kadınlar ile doluydu. Kadınlar sabah erkenden buralardan testilerine doldurup sırtlarında getirdikleri soğuk sular ile turfan yayıp yağ almalarını sağlardı. Çünkü ne cereyan ne de buzdolabı vardı o yıllarda. Yazıyı okumak için bu linki veya Mevkii Adları linkini tıklayabilirsiniz.
 
Gilissıralı Sakallı Memiş

Hemen çevresindekiler yanına yaklaşıp, neye baktığını acaba neyin noksan olduğunu sordular sanırım. Kulaklığını eliyle iyice kulağına yerleştiren İnönü merhum, yarı soranlara, yarı da mikrofona doğru yükselen sesiyle şunları söyledi:
“Hani benim kader arkadaşım, silah arkadaşım, can dostum sakallı Memiş’im yok mu?” dedi.    Devamı için Ünlülerimiz linkini veya burayı tıklayabilirsiniz.

 
Ellez Baba Efsanesi
Bizim köyümüzün kuzey batı yönüne düşen bir mevkii var; burası Kışla Yaylası… Kumrallı Yaylasından daha ilerde, İnlice Kasabası ile hududumuzu teşkil eden bir mevki, ama Gökyurt Köyü hudutları içersinde bir yer... Devamı için tıklayınız..
 
Vefaat Haberi
Köylümüz Arzı Memişi (Memiş Çaylı) vefaat etmiştir. Cenazesi bugün(11.04.2009) öğle namazını müteakip Sultan Selim Camisinden Üçler Mezarlığına kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına ve köylülerimize başsağlığı diliyoruz.
 
Yerel Seçimler

       29 Mart 2009 tarihinde Ülkemizde yerel seçimler yapılmıştır. Her İl, İlçe, Belde ve köylerimiz 5 yıl süreyle kendilerini yönetecek kişileri seçmek amacıyla sandık başına gitmiştir.

 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 22 - 42 of 86
Advertisement